ное 092016

Добруджа 07 отпадна от най-силния европейския клубен турнир – Шампионската лига. В мача реванш от втория квалификационен кръг на надпреварата българският първенец победи с 3:2 (25:19, 24:26, 27:25, 19:25, 15:13) Абиант Ликъргъс (Грьонинген), но въпреки това напусна турнира.  След загубата с 0:3 в Холандия българският шампион се нуждаеше от победа с 3:0 или 3:1, за да стигне до златен гейм. Това обаче не се случи и Добруджа 07 приключи участието си в Шампионската лига като ще продължи в турнира за Купата на CEV.
Мачът се игра в Двореца на културата и спорта във Варна като отборът на Добруджа 07 бе подкрепян от 1400 зрители, сред които и кметът на Добрич Йордан Йорданов. Българският тим започна в състав: Трифон Лапков, Светослав Арнаудов, Димитър Маринков, Христо Енков, Алекс Гроздаов, Жулиен Георгиев и Христо Христов-либеро. Двубоят започна много добре за българския отбор, който дръпна с 3-4 точки в самото начало на гейма, владееше иницитивата, не допусна изненада и поведе в резултата. Гостите успяха да измъкнат втория гейм. При 23:21 за холандците ас на Трифон Лапков и блок на Алекс Грозданов доведоха до равенство, но за съжаление на феновете на българския тим Грьонинген изравни резултата като спечели гейма на 24. Третата част бе изключително оспорвана. Гостите започнаха много добре с 4:0 след успешна серия на сервис на Мат Уест. Постепенно Добруджа стопи изоставането и на свой ред поведе. Волейболистите на Мирослав Живков имаха 3 възможности да затворят гейма при 24:21, но не се възползваха от тях. Последва размяна на точки и 27:25 за тима от Добрич. Българският шампион не издържа на напрежението и загуби четвъртия гейм, което автоматично прати холандският отбор в следващия етап на Шампионската лига, където ще срещне белгийския Нолико. Все пак в последния пети гейм играчите на Добруджа показаха по-голямо желание и записаха първа историческа победа в Шампионската лига. Най-резултатен в мача беше Витце Койстра от състава на гостите. Той завърши с 19 точки (3 блокади). За Добруджа 07 Жулиен Георгиев записа 17 точки (4 блокади). /bgvolleyball.com